Medicinske pripomočke razvrščamo glede na stopnjo tveganja za uporabnika, mesto in način uporabe, vezanost na vir energije, trajanje uporabe in druge lastnosti.
Glede na stopnjo tveganja za uporabnika v razrede:
- razred I, z nizko stopnjo tveganja,
- razred IIa, s srednjo stopnjo tveganja,
- razred IIb, z visoko stopnjo tveganja in
- razred III, z najvišjo stopnjo tveganja.
Glede na mesto in način uporabe so razvrščeni na invazivne in neinvazivne ter glede na vezanost na vir energije na aktivne in neaktivne medicinske pripomočke.
Z dnem 26. 5. 2021 se je za dajanje medicinskih pripomočkov, njihovih dodatkov in izdelkov brez predvidenega medicinskega namena, ki jih zajema Priloga XVI Uredbe (EU) 2017/745, na trg, omogočanje njihove dostopnosti na trgu in njihovo dajanje v uporabo, začela uporabljati Uredba (EU) 2017/745 o medicinskih pripomočkih.
Med medicinske pripomočke sodijo tudi in vitro diagnostični medicinski pripomočki. Uredba (EU) 2017/746 o in vitro diagnostičnih medicinskih pripomočkih, ki ureja in vitro diagnostične medicinske pripomočke je stopila v uporabo 26. 5. 2022.
Uredba (EU) 2017/746 uvaja sistem klasificiranja in vitro diagnostičnih medicinskih pripomočkov v razrede A, B, C in D, pri čemer se upošteva predvideni namen pripomočkov in z njimi povezana tveganja:
- razred A – najmanjša stopnja tveganja za uporabnika,
- razred B
- razred C
- razred D – najvišja stopnja tveganja za uporabnika.
Večina pripomočkov višjih razredov tveganja (razred B, C in D) skladnih z Uredbo (EU) 2017/746, bo po novi zakonodaji potrebovala za ugotavljanje skladnosti vključitev v presojo tudi priglašeni organ in pridobitev certifikata EU.
JAZMP kot organ, pristojen za medicinske pripomočke, še vedno nudi strokovno svetovanje na področju medicinskih pripomočkov na podlagi 12. člena Zakona o medicinskih pripomočkih (Uradni list RS, št. 98/09), strokovno svetovanje.
POSTOPEK STROKOVNEGA SVETOVANJA
Na JAZMP nudimo na podlagi vloge predlagatelja:
- strokovno svetovanje glede prevoda navodila za uporabo in označevanje medicinskega pripomočka,
- strokovno svetovanje glede razmejitve med medicinskimi pripomočki in drugimi izdelki,
- strokovno svetovanje glede razvrstitve medicinskega pripomočka v ustrezen razred.
Svetovanje opravljamo na predlagateljevo pisno vlogo, ki ji priloži naslednjo dokumentacijo:
- podatke o predlagatelju,
- podatke o proizvajalcu izdelka,
- podatke o pooblaščenem predstavniku proizvajalca, če proizvajalec nima sedeža v Uniji,
- podatke o pooblaščencu proizvajalca ali zakonitega zastopnika (če je to primerno),
- ime izdelka,
- opis izdelka (sestava),
- glavni predviden namen delovanja izdelka,
- namen uporabe izdelka,
- navodilo za uporabo izdelka,
- predstavitveno gradivo izdelka.
Svetujemo, da vlogi priložite čim več predstavitvenega gradiva (reklamni material, osnutek embalaže ali zunanjega ovoja ipd.). Vlogo v obliki dopisa pripravite v slovenskem jeziku in priložite navodilo za uporabo v slovenskem ali angleškem jeziku. Če je predstavitveno gradivo za izdelek na voljo samo v angleškem jeziku, le-tega priložite k vlogi in ga ni potrebno prevajati v slovenski jezik.
Pisno vlogo kot predlagatelj lahko odda proizvajalec izdelka ali njegov pooblaščeni predstavnik v kolikor proizvajalec nima sedeža v Uniji ali pooblaščenec proizvajalca oziroma zakonitega zastopnika. Če predlagatelj vloge ni proizvajalec izdelka, prosimo upoštevajte, da je potrebno k vlogi priložiti ustrezna pooblastila.
Na podlagi predlagateljeve vloge JAZMP izda dopis z mnenjem glede:
- prevoda navodila za uporabo in označevanja medicinskega pripomočka,
- razmejitve med medicinskimi pripomočki in drugimi izdelki,
- razvrstitve medicinskega pripomočka v ustrezen razred.
Pri izdaji mnenja JAZMP upošteva:
- veljavno zakonodajo Pravila za razvrščanje za medicinske pripomočke iz Priloge VIII Uredbe (EU) 2017/745 o medicinskih pripomočkih,
- veljavno zakonodajo Pravila za razvrščanje za medicinske pripomočke iz Priloge VIII Uredbe (EU) 2017/746 o in vitro diagnostičnih medicinskih pripomočkih,
- veljavne smernice, dostopne na spletni strani Evropske komisije, Guidance – MDCG endorsed documents and other guidance
- Guidance MEDDEVs
- ostalo strokovno literaturo iz področja kamor sodi izdelek, ki je predmet svetovanja glede razvrstitve.
STROŠKI POSTOPKA
Pristojbine za strokovno svetovanje so opredeljene v 4. členu Pravilnika o pristojbinah na področju medicinskih pripomočkov (Uradni list RS, št. 24/19):
- za strokovno svetovanje glede prevoda navodila za uporabo in označevanje medicinskega pripomočka (1.500 znakov na stran brez presledka) 50 točk,
- za strokovno svetovanje glede razmejitve med medicinskimi pripomočki in drugimi izdelki 200 točk,
- za strokovno svetovanje glede razvrstitve medicinskega pripomočka v ustrezen razred 250 točk.
Pristojbine so določene v točkah. Vrednost ene točke je 5 eurov brez davka na dodano vrednost (DDV). Višina pristojbine je zmnožek vrednosti točke in števila točk.
Predlagatelj plača pristojbino po prejemu poziva JAZMP za plačilo oziroma obvestila o načinu plačila pristojbine.
JAZMP pošlje obvestilo o načinu plačila pristojbine po elektronski pošti predlagatelju na elektronski naslov, ki ga predlagatelj priloži ob oddaji vloge. Predlagatelj plača pristojbino za postopke v 15 dneh na podračun JAZMP.