Seznam zdravil rastlinskega izvora

Tudi za vsa zdravila rastlinskega izvora velja, da se smejo začeti tržiti šele po tem, ko je zanje pridobljeno dovoljenje za promet v Republiki Sloveniji. To pomeni, da Javna agencija Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) pred začetkom trženja preveri dokazila o kakovosti, varnosti in učinkovitosti zdravila. Samo če ugotovi, da zdravilo izpolnjuje predpisane pogoje in ima ugodno razmerje med koristjo in tveganjem, izda dovoljenje za promet. Del dovoljenja za pomet so tudi potrjen povzetek glavnih značilnosti, navodilo za uporabo in barvni predlog ovojnine. V njih so vsi potrebni, verodostojni podatki za pravilno in varno uporabo zdravil rastlinskega izvora.

Pri zdravilih s klinično dokazano učinkovitostjo so zdravilni učinki potrjeni s kliničnimi študijami. Področje uporabe tradicionalnih zdravil rastlinskega izvora pa temelji na farmakoloških podatkih in dolgoletnih izkušnjah (najmanj 30 let). Zato tradicionalna zdravila rastlinskega izvora namenjena le za odpravljanje blažjih simptomov in zdravstvenih težav, ki so primerni za samozdravljenje.

Zdravila rastlinskega izvora se od prehranskih dopolnil bistveno razlikujejo po tem, da je njihova kakovost strogo nadzorovana od vhodnih snovi do končnega izdelka in da se pri njih lahko zanesemo, da res vsebujejo tisto, kar je deklarirano, da imajo preverjeno varnost in učinkovitost ter preverjene, verodostojne informacije za pravilno uporabo.

Več si lahko preberete na Ni vse varno, kar je naravno

Seznam zdravil rastlinskega izvora s klinično dokazano učinkovitostjo

Seznam tradicionalnih zdravil rastlinskega izvora

Scroll to Top