Hemovigilanca je niz organiziranih postopkov nadzora v zvezi s hudimi neželenimi ali nepričakovanimi dogodki ali reakcijami pri krvodajalcih in prejemnikih krvi in krvnih komponent ter epidemiološko spremljanje krvodajalcev.
Sistem hemovigilance vključuje JAZMP, Službo za hemovigilanco, ki je organizacijska enota Zavoda Republike Slovenije za transfuzijsko medicino (ZTM), bolnišnice, transfuzijske zavode, transfuzijske centre, bolnišnične krvne banke, zdravnike, druge zdravstvene delavce, prejemnike krvi in komponent krvi (bolnike) ter ostale organe, pristojne za kri v drugih državah, pravne in fizične osebe, ki so pri svojem delu v stiku s krvjo.
Sistem hemovigilance je podrobno opisan v poglavju »Hemovigilanca« v Zakonu o preskrbi s krvjo (Uradni list RS, št. 104/06) in v Pravilniku o hemovigilanci (Uradni list RS, št. 9/07).
Publikacije in splošne informacije
Publikacije in splošne informacije o nalezljivih boleznih najdete na naslednjih povezavah:
Evropski nadzorni organ ECDC
Objave ECDC
Tedenska poročila o izbruhih in grožnjah bolezni
Svetovna zdravstvena organizacija WHO (povezava)
Poročanje o neželenih dogodkih in reakcijah
Transfuzijski zavod ali transfuzijski center obvešča JAZMP o vseh hudih neželenih dogodkih v zvezi z zbiranjem, testiranjem, predelavo, shranjevanjem, razdeljevanjem in uporabo krvi ter komponent krvi, ki utegnejo vplivati na njihovo kakovost in varnost, kakor tudi o vseh hudih neželenih reakcijah med transfuzijo ali po njej, ki jih je mogoče pripisati kakovosti in varnosti krvi ter komponent krvi.
Odgovorne osebe Zavoda Republike Slovenije za transfuzijsko medicino, transfuzijskega centra ali bolnišnične krvne banke so dolžne takoj po prejemu prijave hude neželene reakcije ali hudega neželenega dogodka poročati Službi za hemovigilanco o dogodkih, ki zahtevajo nujno ukrepanje zaradi neposrednega ogrožanja javnega zdravja.
JAZMP posreduje pristojnim organom drugih držav članic Evropske unije in od njih prejema informacije o hudih neželenih reakcijah in hudih neželenih dogodkih, da se zagotovi, da se kri in komponente krvi, za katere je znano ali se sumi, da niso ustrezne, umaknejo iz uporabe in odstranijo.
Obrazci za poročanje in obveščanje o neželenih reakcijah in dogodkih so dostopni v razdelku Obrazci.
Obvestilo o sumu na hud neželeni dogodek
Transfuzijski zavod ali transfuzijski center in bolnišnična krvna banka shranjujejo zapise o hudih neželenih dogodkih, ki lahko vplivajo na kakovost ali varnost krvi in komponent krvi. Hude neželene dogodke in vse pomembne informacije o hudih neželenih dogodkih, ki lahko ogrozijo krvodajalce ali prejemnike, ki niso neposredno vpleteni v zadevni dogodek poročajo Službi za hemovigilanco oziroma pooblaščeni osebi transfuzijskega zavoda, ta pa JAZMP, na obrazcu, določenem v Prilogi VII Pravilnika o hemovigilanci (Uradni List RS, št. 9/07).
Obvestilo o sumu na hudo neželeno reakcijo
Zdravniki in drugi zdravstveni delavci nemudoma prijavijo transfuzijskemu zavodu oziroma transfuzijskemu centru ali bolnišnični krvni banki kakršnekoli hude neželene reakcije, ki jih opazijo pri prejemnikih med ali po transfuziji in ki jih lahko pripišemo kakovosti ali varnosti krvi in komponent krvi. Za prijavo se uporablja obrazec, določen v Prilogi III Pravilnika o hemovigilanci (Uradni List RS, št. 9/07).
V skladu z 9. členom Pravilnika o hemovigilanci lahko tudi prejemniki krvi in komponent krvi, ki ugotovijo kakršnokoli neželeno reakcijo po transfuziji krvi, prijavijo Službi za hemovigilanco (kontaktni podatki Službe za hemovigilanco so dostopni na spletni strani ZTM) v sodelovanju z izbranim zdravnikom ali drugim zdravstvenim delavcem na prej omenjenem obrazcu za poročanje.
Transfuzijski zavod ali transfuzijski center in bolnišnična krvna banka nato kar najhitreje Službi za hemovigilanco sporočijo vse potrebne informacije o neželenih reakcijah ali sumu nanje. Za sporočanje se uporablja obrazec, določen v Prilogi IV Pravilnika o hemovigilanci.
Služba za hemovigilanco kar najhitreje JAZMP sporoči vse potrebne informacije o sumu na hude neželene reakcije. Za sporočanje se uporablja obrazec, določen v Delu A in Delu C Priloge V Pravilnika o hemovigilanci.
Naslednji dokumenti služijo kot pomoč pri razvrščanju reakcij povezanih s transfuzijo ali darovanjem:
International Society of Blood Transfusions definitions
International Haemovigilance Network (IHN) standards for surveillance of complications of blood donation
Letno poročilo
JAZMP v sodelovanju z ZTM pripravi letno poročilo o hudih neželenih dogodkih in reakcijah in ga najkasneje do 30. junija posreduje Evropski komisiji in Ministrstvu za zdravje.
Koristne povezave:
Zakon o preskrbi s krvjo (Uradni list RS, št. 104/06)
Pravilnik o hemovigilanci (Uradni list RS, št. 9/07)
Pravilnik o načinu in obliki dostopa do dokumentacije (Uradni list RS, št. 9/07)
Podatkovna baza Notify Library
Ministrstvo za zdravje
Zavod Republike Slovenije za transfuzijsko medicino (ZTM)