Vrednotenje zdravstvenih tehnologij (VZT; angl. Health Technology Assessment – HTA) pridobiva na svojem pomenu kot del sistemskih pristopov, ki prebivalcem Republike Slovenije in Evropske unije zagotavljajo dostopnost do pomembnih zdravil. V prvi vrsti je HTA namenjena ocenjevanju relativne učinkovitosti zdravil, medicinskih in in vitro diagnostičnih pripomočkov ter drugih zdravstvenih tehnologij. Pri tem z uporabo znanstvenih pristopov ovrednotimo dodano vrednost določenega z zdravjem povezanega izdelka ali storitve v primerjavi s standardnim ali drugim primerjalnim pristopom k obravnavi istega zdravstvenega problema. Rezultati oziroma izidi HTA služijo kot osnova za nadaljnje ekonomske ocene izdelka ali storitve ter podpirajo nadaljnje odločitve glede cen in financiranja izdelkov in storitev iz javnih sredstev.
V Republiki Sloveniji se HTA trenutno še ne izvaja v posebni ustanovi, proučujejo pa se rešitve v okviru mreženja med obstoječimi centri znanja. JAZMP trenutno ni pristojni organ za HTA, čeprav že vrsto let predvsem na področju regulacije cen zdravil izvaja nekatere s HTA povezane naloge, kot jih opredeljuje 182. člen Zakona o zdravilih (Uradni list RS, št. 17/14 in 66/19).
Administrativne in strokovne naloge, povezane s HTA, vključujejo sodelovanje JAZMP z drugimi nacionalnimi institucijami v javnem zdravstvenem sistemu pri pripravi poročil o HTA ter uporabo regulatornih in strokovnih znanj in uradnih baz podatkov JAZMP pri podpori procesom vrednotenja izdelkov in storitev v nacionalnem in mednarodnem okolju.
JAZMP je sodelovala tudi v projektu Evropske unije EUnetHTA Joint Action 3 (2016 – 2021). Glavni cilj projekta je bilo povečanje uporabnosti, kakovosti in učinkovitosti skupnega dela pri HTA na ravni EU ter s tem izboljšanje podpore oblikovanju politik in odločitvam v zdravstvenih sistemih. JAZMP je bila v projekt vključena kot ena od dveh pridruženih organizacij (sodeloval je še Nacionalni inštitut za javno zdravje, NIJZ) Ministrstvu za zdravje, ki je v projektu prevzelo vlogo nacionalnega partnerja. JAZMP je bila dejavno vključena v implementacijske aktivnosti tega EU projekta v okviru treh (od sedmih) delovnih paketov. V tem okviru je sodelovala pri pripravah poročil o skupnih kliničnih ocenah zdravstvenih tehnologij z visoko prioriteto (EUnetHTA poročila o skupnih kliničnih ocenah), pri čemer so se uporabljale že obstoječe in v okviru projekta razvite metodologije in priporočila. Skupne HTA ocene so namenjene kasnejši implementaciji na nacionalnem nivoju, pri čemer se bodo v procesu odločanja v državi članici upoštevali tudi potrebni dodatni dokazi in do določene stopnje tudi specifika nacionalnih zdravstvenih potreb. V splošnem je cilj projekta EUnetHTA JA3 povečanje uporabnosti, kakovosti in učinkovitosti skupnega dela pri HTA na ravni EU ter s tem izboljšanje podpore oblikovanju politik in odločitvam v zdravstvenih sistemih.
JAZMP je pod vodstvom Ministrstva za zdravje s strokovno podporo sodelovala pri pripravi Uredbe (EU) 2021/2282 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. decembra 2021 o vrednotenju zdravstvenih tehnologij in spremembi Direktive 2011/24/EU, ki bo v letu 2025 vzpostavila model trajnega sodelovanja na področju HTA na ravni EU.
Vaša vprašanja, predloge in komentarje, ki so povezani z vrednotenjem zdravstvenih tehnologij, lahko posredujete po elektronski pošti na naslov: .